"My, uczniowie klas pierwszych uroczyście ślubujemy..."

Uczniowie klasy pożarniczej IIc, którzy w ubiegłym roku ukończyli podstawowy kurs nurkowania rozpoczęli zajęcia prowadzące do uzyskania II stopnia nurkowego. W ten sposób zdobywają dodatkowe uprawnienia przydatne w uprawianiu w przyszłości wymarzonego zawodu.
Opiekunem grupy jest nauczyciel wychowania fizycznego – pan Radosław Rabus,
a instruktorem prowadzącym szkolenie – pan Rafał Konarski.

Kurs składa się z pięciu nurkowań:


Uczestnik kursu musi zaliczyć dwa obowiązkowe nurkowania:

- nawigacja podwodna - kombinacja nurkowania naturalnego i nawigacji z kompasem, techniki bardzo przydatne dla płetwonurka prowadzącego nurkowanie, oraz dla płetwonurka prowadzącego poszukiwania
- nurkowanie głębokie (18-30m)- techniki i procedury niezbędne, aby nurkować bezpiecznie do głębokości 30m

Następne trzy pozostałe szkolenia nurkowe to:

- nurkowanie nocne ( nie raz w życiu strażaka płetwonurka będzie potrzebna umiejętność nurkowania w zaciemnionych miejscach, w akwenach o zerowej widoczności jak i nurkowanie w warunkach nocy).
- poszukiwanie przedmiotów oraz ich wydobywanie na powierzchnie.
- doskonała pływalność - w tym szkoleniu będziemy dążyć do tego, aby płetwonurek utrzymywał idealną pływalność pod wodą co w przyszłości bardzo mu się przyda w elementach przeszukiwania akwenów wodnych.

Zajęcia teoretyczne prowadzone są w szkole.

Po ukończeniu kursu uzyskają następujące uprawnienia:

1. Nurkowanie z partnerem do głębokości 30 metrów
2. Mogą uczestniczyć we wszystkich specjalizacjach nurkowych PADI. oraz innych organizacji nurkowych
3. Po zalogowaniu 20 nurkowań mogą wziąć udział w kursie nurek ratownik

Zajęcia prowadzone są na przystosowanych do tego celu zbiornikach wodnych, takich jak Poligon Jaworzno - Szczakowa. Zatopione są tu różnego rodzaju przedmioty, np. wraki samochodów, na których przyszły strażak - nurek może poćwiczyć elementy ratownictwa wodnego, w tym poszukiwanie oraz wydobywanie ofiar wypadków. Poligon Zakrzówek - Kraków jest idealnym miejscem do ćwiczeń nawigacji podwodnej oraz pływania na większej głębokości - oczywiście w ramach naszych kwalifikacji nurkowych.

Warto wiedzieć, że...

specjalizacje przydatne dla strażaka - nurka to także:

Specjalizacja- suchy skafander:
zalety nurkowania w suchym skafandrze: jest ciepło, po nurkowaniu szybciej się przebieramy i nie marzniemy. Jest to ważne, ponieważ strażak - nurek będzie pracował w różnych warunkach pogodowych, suchy skafander umożliwia całkowite odizolowanie płetwonurka od środowiska wodnego, daje lepsze utrzymywanie pływalności.

Specjalizacja podlodowa- na tej specjalizacji uczymy się przygotowania miejsca nurkowego tradycyjnego przerębla,poznajemy techniki zabezpieczenia się przed wejściem pod pokrywę lodową, zapoznajemy się z technikami pływania oraz zachowania się w sytuacji awaryjnej, poznajemy strukturę budowy pokrywy lodowej na akwenie. I co najważniejsze poznajemy zasady bhp przebywania pod pokrywą lodową oraz na pokrywie lodowej.





<< Klasa pożarnicza
<< Rok szkolny 2011/2012

Copyright © 2010 - 2024 Ochotnicza Straż Pożarna Wojkowice - Żychcice. All Rights Reserved