Prawie 50 tysięcy pożarów traw na nieużytkach i lasów !

Tylko w miesiącu marcu doszło do blisko 50 tysięcy pożarów traw na nieużytkach i lasów w całym kraju w wyniku nich śmierć poniosło siedem osób.

Najwięcej pożarów tego typu wybuchało w województwach: śląskim, małopolskim i mazowieckim. Niestety większość z tych pożarów powstaje z winy człowieka.
W wyniku tych pożarów śmierć poniosło już od początku marca siedem osób w tym dwóch strażaków OSP.
Ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się tych pożarów często do ich gaszenia są mobilizowane znaczne liczby sił i środków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Pożary te często wymykają się spod kontroli i przenoszą się na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Ze statystyk Państwowej Straży Pożarnej wynika, iż do tego rodzaju pożarów w miesiącu marcu wyjeżdżało w sumie:
24 014 zastępów PSP - 99 365 strażaków,
32 876 zastępów OSP KSRG - 178 844 strażaków,
17 003 zastępów OSP spoza KSRG - 94 028 strażaków.
łącznie 372 237 strażaków.
Należy podkreślić, iż strażacy działający przy tego rodzaju akcjach mogą być w tym samym czasie potrzebni w innych miejscach.

Tylko na terenie miasta Wojkowice od początku roku doszło do około 150 pożarów traw na nieużytkach.
17.03.2012 roku na terenie miasta Wojkowice miały miejsce dwa bardzo duże i groźne pożary traw na nieużytkach, które w bardzo szybkim tempie się rozprzestrzeniały.
Pierwszy pożar miał miejsce na ul. Jana III Sobieskiego w dzielnicy Kamyce i swoim obszarem objął teren od ul. Jana III Sobieskiego po ul. Starą aż do ul. Sienkiewicza w Bobrownikach w akcji gaśniczej udział brały zastępy z jednostek: OSP Kamyce jeden zastęp - GLM, OSP Żychcice dwa zastępy - SLRt i GBA 2/20, OSP Wojkowice jeden zastęp GBA 2.5/16 oraz OSP Bobrowniki jeden zastęp GCBA 6/32 akcja trwała ponad 2 godziny.

Drugi pożar miał miejsce w tym samym czasie na ul. Maszyńsko, w związku z zadysponowaniem wszystkich sił i środków z terenu miasta Wojkowice do pożaru w Kamycach, pożar gasiły trzy zastępy z OSP Grodziec oraz jeden zastęp z OSP Rogoźnik.

Kolejny duży pożar traw na nieużytkach miał miejsce 20.03.2012 roku na ul. Jana III Sobieskiego w dzielnicy Kamyce i swoim obszarem ponownie objął teren od ul. Jana III Sobieskiego aż do ul. Sienkiewicza. W związku z prowadzonymi działaniami gaśniczymi składowiska odpadów EKO-UTYL i zanagażowaniu dużych sił i środków z terenu miasta Wojkowice, miasta Będzin oraz gminy Bobrowniki i Psary w gaszeniu pożaru traw brał udział jeden nasz zastęp SLRt Peugeot oraz pozostałe zastępy z gminy Bobrowniki. Należy również nadmienić, iż tego samego dnia nasz zastęp SLRt Peugeot wyjeżdżał aż sześciokrotnie do podobnych pożarów na terenie miasta Wojkowice.

<< Aktualności


Copyright © 2010 - 2024 Ochotnicza Straż Pożarna Wojkowice - Żychcice. All Rights Reserved