Groźny pożar trawy na nieużytkach w Wojkowicach.

W dniu 22.08.2015 roku podczas pełnienia całodobowego zabezpieczenia operacyjnego terenu powiatu będzińskiego zostaliśmy zadysponowani do dużego i niebezpiecznego pożaru trawy na nieużytkach na ulicy
Jana III Sobieskiego.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia naszego zastępu jako pierwszego, KDR zastał pożar trawy na nieużytkach na znacznym obszarze, ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się ognia, który zagrażał bezpośrednio budynkom mieszkalnym od ulicy Starej i Jana III Sobieskiego, poprosił dyspozytora SK KP PSP w Będzinie o zadysponowanie dodatkowych sił i środków na miejsce zdarzenia.
Nasze działania w pierwszej fazie pożaru polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz obronie budynków mieszkalnych od ulicy Starej, następnie przesuwaliśmy się w stronę ulicy Jana III Sobieskiego. Po dojeździe kolejnych zastępów podjęto próbę opanowania całego pożaru. Dowództwo akcji przejął dowódca zastępu z JRG Będzin, który ze względu na brak możliwości bliskiego dojazdu do miejsca pożaru samochodami gaśniczymi poprosił dyspozytora SK KP PSP w Będzinie o zadysponowanie śmigłowca gaśniczego z Nadleśnictwa Brynek, który dokonał pięciu zrzutów wody na palącą się trawę, śmigłowiec tankował wodę z pobliskiej rzeki Brynica.
W dalszej części akcji przygotowano się do obrony budynków mieszkalnych od strony ulicy Jana III Sobieskiego, gdzie podano dwa prądy gaśnicze w natarciu na palącą się trawę.
Po trzech godzinach pożar udało się zlokalizować i ugasić.

SiS biorące udział w zdarzeniu:

401[S]25 - GCBA 8/50 - Renault Kerax - JRG Będzin

409[S]02 - GBARt 2,5/24 Mercedes Benz Atego - OSP Grodziec
409[S]05 - SLRt Peugeot Boxer - OSP Bobrowniki
409[S]07 - GBA 2,5/16 Star - OSP Dobieszowice
409[S]11 - GBA 2,5/24 Mercedes Benz Atego - OSP Rogoźnik
409[S]49 - GCBA 5/32 Jelcz - OSP Wojkowice
409[S]52 - SLRt Peugeot Boxer - OSP Kamyce
409[S]54 - GCBA 6/32 Jelcz - OSP Żychcice
409[S]55 - SLRt Peugeot Boxer - OSP Żychcice

SP - SXG - PZL MI-2 Plus - śmigłowiec gaśniczy - Nadleśnictwo Brynek


<< Aktualności

Copyright © 2010 - 2024 Ochotnicza Straż Pożarna Wojkowice - Żychcice. All Rights Reserved